Święty Paddy i jego dzień - obchody Dnia Św. Patryka w Irlandii i za granicą

Święty Paddy i jego dzień - obchody Dnia Św. Patryka w Irlandii i za granicą

<<< powrót

Każdego roku 17 marca świat staje się coraz bardziej zielony. To wszystko za sprawą jednego z najbardziej rozpoznawalnych patronów Irlandii – świętego Patryka, którego święto obchodzone jest na wyspie od około 1500 lat. (Oficjalnie Irlandia uznała Dzień Św. Patryka za święto państwowe w 1903 roku.) Dzień 17 marca uznaje się za datę śmierci Świętego, który urodził się jako Maewyn Succat i był Brytyjczykiem. Jeśli wierzyć legendzie, nastoletni Maewyn został sprzedany do niewoli w Irlandii, gdzie się nawrócił. Kiedy nadarzyła się sposobność Maewyn uciekł z powrotem do Anglii, został księdzem i rozpoczął swoją pracę misyjną wśród pogańskich Celtów.

Skąd ta koniczyna?

Zielona koniczyna jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych atrybutów świętego Paddiego. Dlaczego? Legenda głosi, iż nawracając Celtów na chrześcijaństwo Patryk sięgnął właśnie po trzylistną koniczynę (ang. shamrock), żeby wytłumaczyć działanie Trójcy Świętej. Dzisiaj trzylistna koniczyna jest symbolem Irlandii, a zarazem jedną z dekoracji, po jakie sięgamy chcąc uczcić 17 marca.

I brak węży…

Irlandia słynie z tego, że na wyspie nie ma węży. Zgodnie z legendą jest to zasługa świętego Patryka, który wygnał wszystkie węże z wyspy i zakazał im powrotu. Podobno wystarczyłam u do tego drewniana laska. Tego najbardziej krnąbrnego, który nie chciał wskoczyć do morza święty Patryk przechytrzył i zwabił do pudełka. Pudełko następnie wyrzucił w fale. Nieco inaczej tę sytuację przedstawiają biolodzy, którzy są przekonani, że w Irlandii węży zwyczajnie nigdy nie było, ale to już temat na inny artykuł.

Obchody Dnia Świętego Patryka

W Irlandii dzień świętego Paddiego jest dniem wolnym od pracy, a od lat 60. XX wieku hucznie celebrowanym w pubach i na ulicach, gdzie króluje tradycyjny Guinness, a od pewnego czasu również specjalne zielone piwo. Wcześniej święto ze względu, że najczęściej wypada w okresie Wielkiego Postu było obchodzone w cichej i nabożnej atmosferze. Teraz jest pretekstem do świetnej zabawy i ulicznych parad.
Z roku na rok zielone święto jest coraz huczniej obchodzone także w innych częściach świata. W Chicago na tę okazję przepływająca przez miasto rzeka zmienia kolor na zielony, a i Wodospad Niagara nie zostaje w tyle. Zielona jest fontanna przed Białym Domem i Empire State Building. Święto obchodzone jest także w Wielkiej Brytanii, gdzie bynajmniej nie z zazdrości zieleni się słynne London Eye.

<<< powrót