Puby: Wodopoje Irlandii  - zerkamy na pierwsze strony przewodnika po irlandzkich pubach

Puby: Wodopoje Irlandii - zerkamy na pierwsze strony przewodnika po irlandzkich pubach

<<< powrót

W irlandzkiej kulturze pub stanowi coś na wzór przedłużenia salonu. Zamiast spotykać się w zaciszu własnych domów, Irlandczycy gremialnie odwiedzają puby, w których – ku przerażeniu wielu turystów – nierzadko można spotkać także dzieci. Wszystko za sprawą różnić w postrzeganiu pubu jako miejsca spotkań oraz specyficznej dla Irlandii kultury picia.

Zacznijmy od tego, że popularna w irlandzkich pubach wysoka blondynka w czarnej sukience (Guinness Draught) zawiera tylko 4,2% alkoholu, podczas gdy Jasny Pełny Żywiec to 5,6% zawartości alkoholu, a Żywiec Porter aż 9,5%. Liczby mówią same za siebie, piwo w Irlandii jest słabsze, a zatem można go wypić więcej… Ale nie na tym polega irlandzka kultura picia.

Puby w dużych miastach i na wsiach

Autorzy przewodnika po Irlandii Rick Steves i Pat O'Connor zwracają uwagę turystów na fakt, iż w dużych miastach takich jak Dublin paradoksalnie trudnym okazuje się trafienie do prawdziwego irlandzkiego pubu. Te, w niezmienionym stylu pozostały tylko w mniejszych miejscowościach i na wsiach, gdzie przy barach wciąż wiszą tabliczki informujące rodziców o tym, że dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia mogą przebywać w lokalu tylko do 8 pm, a więc godziny 20:00.

W dużych miastach puby coraz częściej przypominają polskie bary. Chcąc zarobić jak najwięcej właściciele decydują się na montaż telewizorów oraz gier wideo, które nie mają nic wspólnego z irlandzką tradycją wspólnego przesiadywania i biesiadowania z pintą Guinnessa w dłoni. W dużych miastach coraz trudniej też o puby z muzyka na żywo, po takie atrakcje trzeba się wybrać do irlandzkiego miasteczka, gdzie pub wciąż jeszcze pełni swoją dawną rolę – lokalnego salonu, w którym wszyscy się spotykają, żeby w przyjaznej atmosferze spędzić czas. Poza tym, w pubie nigdy nie pada!

Duma i nalewaki do piwa

Odwiedzając prawdziwy irlandzki pub należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Irlandczycy są ogromnie dumni ze swojego piwa, co wyrażają odpowiednią formą nalewaków. Nalewaki z długimi rączkami służą do serwowania lokalnych trunków charakteryzujących się bogatym bukietem i oryginalnym smakiem. Krótkie rączki są zarezerwowane dla piw produkowanych na skalę masową i najczęściej pompowanych nie z beczek, a z kegów.

<<< powrót

PUBY W IRLANDII

Sean's Bar

Pub “Sean’s Bar” znajduje się miejscowości Athlone, nad rzeką Shannon. W 2014 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy pub w Europie.

Przeprowadzone badania archeologiczne potwierdziły, iż pub powstał w około 900 r. czyli w okresie średniowiecza. Właściciel baru zapewnia, iż lokal działa nieprzerwanie od momentu powstania. Należy pamiętać, że około roku 900, w Irlandii byli jeszcze wikingowie. Między innymi dlatego Sean’s Bar to miejsce, które może poszczycić się wieloletnią historią i tradycją. Możliwe, iż jest to nie tylko najstarszy pub w Irlandii i Europie, ale także na całym świecie!

Lokal znajduje się obok ruin romańskiego zamku, co dodaje mu wyjątkowego charakteru. Na jednej ze ścian można znaleźć element oryginalnego muru i podtrzymujących go drewnianych bali. W pubie odbywają się cykliczne imprezy muzyczne, a tłumy turystów z całego świata przyjeżdżają do Athlone, by odwiedzić ten wyjątkowy irlandzki pub. To pełne klimatu miejsce, z wielowiekową historią, sympatycznym właścicielem i znakomitym piwem.
Zdecydowanie warto przyjechać do Sean’s Bar i wypić Guinnessa w tym najstarszym pubie w Europie!

The Brazen Head

Ten znajdujący się w Dublinie lokal jest jednym z najstarszych pubów w Irlandii. Został założony w 1198 roku, a jego wnętrze ozdobione jest starymi wycinkami z gazet i klimatycznymi fotografiami. The Brazen Head znajduje się w niedalekiej odległości od browaru Guinnessa i serwuje szeroką gamę lokalnych piw i innych alkoholi. Lokal jest przesiąknięty historią i pozwala przenieść się odwiedzającym w dawne czasy.

W pubie można posłuchać muzyki irlandzkiej granej na żywo i licznych koncertów lokalnych zespołów. Od godziny 12 do 21:30 w lokalu serwowane jest także jedzenie, w tym szeroka gama tradycyjnych irlandzkich potraw np. chowder z owocami morza, gulasz irlandzki, wędzony dorsz czy wyjątkowy gulasz z wołowiny i piwa Guinness. The Brazen Head cieszy się niesłabnącą popularnością i każdego dnia przyciąga tłumy miejscowych oraz turystów z całego świata.

The Stag’s Head

Znajdujący się w Dublinie pub wyróżnia niezwykle charakterystyczne wnętrze w stylu wiktoriańskim. Nazwa lokalu pochodzi od głowy jelenia, która znajduje się w centralnym punkcie pubu. Drewniany wystrój lokalu wraz z wszelkimi wyjątkowymi dodatkami składa się na niezwykły klimat tego pubu. Wnętrze posiada bogato zdobione elementy wykonane z polerowanego mahoniu, orzecha włoskiego oraz wysoko zdobiony sufit. Granitowe blaty i mozaikowe podłogi oraz przyciągające wzrok witraże, pozwalają odwiedzającym przenieść się do czasów wiktoriańskich. Muzyka na żywo i przyjazna atmosfera sprawiają, iż lokal jest zazwyczaj wypełniony po brzegi.

Warto tu przyjść nie tylko na piwo, ale także, aby spróbować irlandzkich potraw. Wyróżnić należy zapiekankę z wołowiny i Guinnessa, tradycyjny shepherd's pie czy wyjątkowe brownie z dodatkiem piwa Guinness. Pub jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców oraz turystów z całego świata. Zdecydowanie polecamy wstąpić do The Stag’s Head podczas pobytu w Dublinie.

Mulligan’s

Niezwykle ważnym miejscem na mapie irlandzkich pubów jest znajdujący się w Dublinie bar Mulligan’s. Warto wybrać się na Poolbeg Street 8 by zobaczyć to legendarne miejsce. Pub jest otwarty od poniedziałku do czwartku od godziny 10:30 do 23:30, w piątki nieco dłużej bo do 24:30, a w niedziele otwiera się dopiero o 12:30. Jest niezwykle popularny irlandzki pub, który jest tłumnie odwiedzany przez lokalnych mieszkańców oraz turystów. Jego niezwykły klimat i wyjątkowy, klimatyczny drewniany wystrój przyciąga tłumy osób chętnych do spróbowania w nim (jak głoszą liczne opinie) najlepszego piwa Guinness w Dublinie.

Jest to irlandzki pub w starym stylu, który jest niezwykle istotnym miejscem na mapie miasta. Adres tego baru został wspomniany w jednej z książek, którą napisał James Joyes. Przychodzili tu tłumnie dziennikarze z najbardziej popularnych lokalnych gazet oraz znani muzycy i aktorzy. W Mulligan’s pojawiła się Judy Garland, a także John F. Kennedy. Będąc w Dublinie trzeba koniecznie odwiedzić ten lokal!

Tigh Neachtain

Ten pub znajdujący się pod adresem 17 Cross Street w miejscowości Galway, to przytulne miejsce dla każdego. Lokal funkcjonuje od 1894 roku i jest tłumnie odwiedzany przez uwielbiających go mieszkańców, zarówno młodych, jak i seniorów. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie, a przyjazne zakamarki Tigh Neachtain zachęcają do spędzania w lokalu długich godzin. Można tu nie tylko wypić piwo i spróbować whiskey, ale także zjeść chowder.

Eklektyczny wystrój i wyjątkowy klimat z dawnych lat sprawiają, iż jest to miejsce w weekendy praktycznie wypełnione po brzegi. Warto jednak będąc w Galway odwiedzić ten przyjemny pub i poczuć się jak prawdziwy Irlandczyk! Lokal jest znany z regularnego wspierania lokalnych zespołów i festiwali organizowanych w okolicy. Odbywają się w nim często koncerty okolicznych grup muzycznych i wokalistów, a także różnego rodzaju wydarzeń związanych z irlandzką kulturą.

The Crown, Belfast City

Irlandia północna jest znana ze swoich rewelacyjnych pubów o wieloletniej tradycji. Jednym z takich miejsc jest The Crown znajdujący się w Belfaście. Pełna nazwa tego lokalu to Crown Liquor Saloon i jest to miejsce niezwykle ważne i warte uwagi każdego. Jest to jeden z nielicznych, istniejących jeszcze od czasów wiktoriańskich miejsc określanych mianem tzw. “gin palace”. Ta nazwa odnosiła się oczywiście do eleganckich i niezwykle wystawnych lokali sprzedających gin, które powstawały w XVIII wieku. Oczywiście teraz w Crown Liquor Saloon można kupić nie tylko gin, ale także szeroką gamę innych alkoholi.

Niezwykłe wnętrze lokalu wyróżnia się pięknymi zdobieniami, przepychem i ornamentami w starym stylu. W 1885 roku, gdy lokal był odnawiany, taki wystrój był szczytem luksusu i najmodniejszym stylem, a teraz przyciąga uwagę turystów i mieszkańców Belfastu niespotykanym już wyglądem i wieloletnią tradycją. Jest to miejsce dość nietypowe na mapie pubów Irlandii, ale zdecydowanie warte uwagi.

<<< powrót