Puby: Wodopoje Irlandii  - zerkamy na pierwsze strony przewodnika po irlandzkich pubach

Puby: Wodopoje Irlandii - zerkamy na pierwsze strony przewodnika po irlandzkich pubach

<<< powrót

W irlandzkiej kulturze pub stanowi coś na wzór przedłużenia salonu. Zamiast spotykać się w zaciszu własnych domów, Irlandczycy gremialnie odwiedzają puby, w których – ku przerażeniu wielu turystów – nierzadko można spotkać także dzieci. Wszystko za sprawą różnić w postrzeganiu pubu jako miejsca spotkań oraz specyficznej dla Irlandii kultury picia.

Zacznijmy od tego, że popularna w irlandzkich pubach wysoka blondynka w czarnej sukience (Guinness Draught) zawiera tylko 4,2% alkoholu, podczas gdy Jasny Pełny Żywiec to 5,6% zawartości alkoholu, a Żywiec Porter aż 9,5%. Liczby mówią same za siebie, piwo w Irlandii jest słabsze, a zatem można go wypić więcej… Ale nie na tym polega irlandzka kultura picia.

Puby w dużych miastach i na wsiach

Autorzy przewodnika po Irlandii Rick Steves i Pat O'Connor zwracają uwagę turystów na fakt, iż w dużych miastach takich jak Dublin paradoksalnie trudnym okazuje się trafienie do prawdziwego irlandzkiego pubu. Te, w niezmienionym stylu pozostały tylko w mniejszych miejscowościach i na wsiach, gdzie przy barach wciąż wiszą tabliczki informujące rodziców o tym, że dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia mogą przebywać w lokalu tylko do 8 pm, a więc godziny 20:00.

W dużych miastach puby coraz częściej przypominają polskie bary. Chcąc zarobić jak najwięcej właściciele decydują się na montaż telewizorów oraz gier wideo, które nie mają nic wspólnego z irlandzką tradycją wspólnego przesiadywania i biesiadowania z pintą Guinnessa w dłoni. W dużych miastach coraz trudniej też o puby z muzyka na żywo, po takie atrakcje trzeba się wybrać do irlandzkiego miasteczka, gdzie pub wciąż jeszcze pełni swoją dawną rolę – lokalnego salonu, w którym wszyscy się spotykają, żeby w przyjaznej atmosferze spędzić czas. Poza tym, w pubie nigdy nie pada!

Duma i nalewaki do piwa

Odwiedzając prawdziwy irlandzki pub należy pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Irlandczycy są ogromnie dumni ze swojego piwa, co wyrażają odpowiednią formą nalewaków. Nalewaki z długimi rączkami służą do serwowania lokalnych trunków charakteryzujących się bogatym bukietem i oryginalnym smakiem. Krótkie rączki są zarezerwowane dla piw produkowanych na skalę masową i najczęściej pompowanych nie z beczek, a z kegów.

<<< powrót

PUBY W IRLANDII

Sean's Bar

pub irlandzki Sean's Bar

Pub “Sean’s Bar” znajduje się miejscowości Athlone, nad rzeką Shannon. W 2014 roku został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy pub w Europie.

Przeprowadzone badania archeologiczne potwierdziły, iż pub powstał w około 900 r. czyli w okresie średniowiecza. Właściciel baru zapewnia, iż lokal działa nieprzerwanie od momentu powstania. Należy pamiętać, że około roku 900, w Irlandii byli jeszcze wikingowie. Między innymi dlatego Sean’s Bar to miejsce, które może poszczycić się wieloletnią historią i tradycją. Możliwe, iż jest to nie tylko najstarszy pub w Irlandii i Europie, ale także na całym świecie!

Lokal znajduje się obok ruin romańskiego zamku, co dodaje mu wyjątkowego charakteru. Na jednej ze ścian można znaleźć element oryginalnego muru i podtrzymujących go drewnianych bali. W pubie odbywają się cykliczne imprezy muzyczne, a tłumy turystów z całego świata przyjeżdżają do Athlone, by odwiedzić ten wyjątkowy irlandzki pub. To pełne klimatu miejsce, z wielowiekową historią, sympatycznym właścicielem i znakomitym piwem.
Zdecydowanie warto przyjechać do Sean’s Bar i wypić Guinnessa w tym najstarszym pubie w Europie!

The Brazen Head

Ten znajdujący się w Dublinie lokal jest jednym z najstarszych pubów w Irlandii. Został założony w 1198 roku, a jego wnętrze ozdobione jest starymi wycinkami z gazet i klimatycznymi fotografiami. The Brazen Head znajduje się w niedalekiej odległości od browaru Guinnessa i serwuje szeroką gamę lokalnych piw i innych alkoholi. Lokal jest przesiąknięty historią i pozwala przenieść się odwiedzającym w dawne czasy.

W pubie można posłuchać muzyki irlandzkiej granej na żywo i licznych koncertów lokalnych zespołów. Od godziny 12 do 21:30 w lokalu serwowane jest także jedzenie, w tym szeroka gama tradycyjnych irlandzkich potraw np. chowder z owocami morza, gulasz irlandzki, wędzony dorsz czy wyjątkowy gulasz z wołowiny i piwa Guinness. The Brazen Head cieszy się niesłabnącą popularnością i każdego dnia przyciąga tłumy miejscowych oraz turystów z całego świata.

pub irlandzki The Brazen Head

The Stag’s Head

pub irlandzki The Stag’s Head

Znajdujący się w Dublinie pub wyróżnia niezwykle charakterystyczne wnętrze w stylu wiktoriańskim. Nazwa lokalu pochodzi od głowy jelenia, która znajduje się w centralnym punkcie pubu. Drewniany wystrój lokalu wraz z wszelkimi wyjątkowymi dodatkami składa się na niezwykły klimat tego pubu. Wnętrze posiada bogato zdobione elementy wykonane z polerowanego mahoniu, orzecha włoskiego oraz wysoko zdobiony sufit. Granitowe blaty i mozaikowe podłogi oraz przyciągające wzrok witraże, pozwalają odwiedzającym przenieść się do czasów wiktoriańskich. Muzyka na żywo i przyjazna atmosfera sprawiają, iż lokal jest zazwyczaj wypełniony po brzegi.

Warto tu przyjść nie tylko na piwo, ale także, aby spróbować irlandzkich potraw. Wyróżnić należy zapiekankę z wołowiny i Guinnessa, tradycyjny shepherd's pie czy wyjątkowe brownie z dodatkiem piwa Guinness. Pub jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców oraz turystów z całego świata. Zdecydowanie polecamy wstąpić do The Stag’s Head podczas pobytu w Dublinie.

Mulligan’s

Niezwykle ważnym miejscem na mapie irlandzkich pubów jest znajdujący się w Dublinie bar Mulligan’s. Warto wybrać się na Poolbeg Street 8 by zobaczyć to legendarne miejsce. Pub jest otwarty od poniedziałku do czwartku od godziny 10:30 do 23:30, w piątki nieco dłużej bo do 24:30, a w niedziele otwiera się dopiero o 12:30. Jest niezwykle popularny irlandzki pub, który jest tłumnie odwiedzany przez lokalnych mieszkańców oraz turystów. Jego niezwykły klimat i wyjątkowy, klimatyczny drewniany wystrój przyciąga tłumy osób chętnych do spróbowania w nim (jak głoszą liczne opinie) najlepszego piwa Guinness w Dublinie.

Jest to irlandzki pub w starym stylu, który jest niezwykle istotnym miejscem na mapie miasta. Adres tego baru został wspomniany w jednej z książek, którą napisał James Joyes. Przychodzili tu tłumnie dziennikarze z najbardziej popularnych lokalnych gazet oraz znani muzycy i aktorzy. W Mulligan’s pojawiła się Judy Garland, a także John F. Kennedy. Będąc w Dublinie trzeba koniecznie odwiedzić ten lokal!

pub irlandzki Mulligan’s

Tigh Neachtain

Ten pub znajdujący się pod adresem 17 Cross Street w miejscowości Galway, to przytulne miejsce dla każdego. Lokal funkcjonuje od 1894 roku i jest tłumnie odwiedzany przez uwielbiających go mieszkańców, zarówno młodych, jak i seniorów. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie, a przyjazne zakamarki Tigh Neachtain zachęcają do spędzania w lokalu długich godzin. Można tu nie tylko wypić piwo i spróbować whiskey, ale także zjeść chowder.

Eklektyczny wystrój i wyjątkowy klimat z dawnych lat sprawiają, iż jest to miejsce w weekendy praktycznie wypełnione po brzegi. Warto jednak będąc w Galway odwiedzić ten przyjemny pub i poczuć się jak prawdziwy Irlandczyk! Lokal jest znany z regularnego wspierania lokalnych zespołów i festiwali organizowanych w okolicy. Odbywają się w nim często koncerty okolicznych grup muzycznych i wokalistów, a także różnego rodzaju wydarzeń związanych z irlandzką kulturą.

The Crown, Belfast City

Irlandia północna jest znana ze swoich rewelacyjnych pubów o wieloletniej tradycji. Jednym z takich miejsc jest The Crown znajdujący się w Belfaście. Pełna nazwa tego lokalu to Crown Liquor Saloon i jest to miejsce niezwykle ważne i warte uwagi każdego. Jest to jeden z nielicznych, istniejących jeszcze od czasów wiktoriańskich miejsc określanych mianem tzw. “gin palace”. Ta nazwa odnosiła się oczywiście do eleganckich i niezwykle wystawnych lokali sprzedających gin, które powstawały w XVIII wieku. Oczywiście teraz w Crown Liquor Saloon można kupić nie tylko gin, ale także szeroką gamę innych alkoholi.

Niezwykłe wnętrze lokalu wyróżnia się pięknymi zdobieniami, przepychem i ornamentami w starym stylu. W 1885 roku, gdy lokal był odnawiany, taki wystrój był szczytem luksusu i najmodniejszym stylem, a teraz przyciąga uwagę turystów i mieszkańców Belfastu niespotykanym już wyglądem i wieloletnią tradycją. Jest to miejsce dość nietypowe na mapie pubów Irlandii, ale zdecydowanie warte uwagi.

pub irlandzki The Crown, Belfast City

John Fallons "The Capstan Bar"

John Fallons "The Capstan Bar"

Podczas wizyty w Dublinie warto udać się do tego niewielkich rozmiarów pubu irlandzkiego działającego już od 1619 roku. Znajduje się on w pobliżu katedry świętego Patryka, której odwiedziny są punktem obowiązkowym wizyty w Dublinie. Wracając ze zwiedzania katedry patrona Irlandii, zdecydowanie warto wstąpić do pubu John Fallons, który oferuje wybornego Guinessa i zachwyca trudny do podrobienia klimatem tradycyjnego lokalu w starym stylu. Osoby szukające wykwintnych drinków czy nowoczesnego wystroju nie znajdą w tym miejscu tego, czego szukają. Natomiast ludzie, którzy pragną wypić pyszne piwo w autentycznych wnętrzach tradycyjnego irlandzkiego pubu, będą zachwyceni. W pubie nie jest puszczana muzyka, a telewizory służą jedynie do oglądania wydarzeń sportowych. Ciekawostką jest napis “Meerkat Corner” umieszczony w rogu pubu, który oznacza, iż by wyjrzeć przez okno należy stanąć na czubkach palców. Jest to odniesienie do specyficznego sposobu stania surykatek. Zdecydowanie warto zajrzeć do wnętrza pubu i zobaczyć co znajduje się w środku lokalu!

O'Connells Bar

Ten znajdujący się w miejscowości Galway pub irlandzki działa nieprzerwanie od 1970 roku. Został stworzony w tradycyjnym stylu, który przyciąga turystów ciepłą i przyjazną atmosferą. O’Connell’s był kiedyś sklepem, ale od 1970 roku został on przekształcony w pub. Ozdobny sufit, piękne meble wykonane z naturalnego drewna i urokliwe oświetlenie tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Od 2017 roku to miejsce jest tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata za sprawą wokalisty Eda Sheerana. Nakręcił on we wnętrzu pubu kilka scen ze swojego teledysku do niezwykle popularnego utworu “Galway girl”. Ten niewielki pub został uwieczniony w wideoklipie i stał się kultowym miejscem odwiedzanym przez fanów artysty.

O'Connors Bar

Pozostając w miejscowości Galway, warto zajrzeć także do drugiego pubu irlandzkiego, w którym kręcono teledysk do utworu “Galway girl” Eda Sheerana. Tłumy turystów przybywają do lokalu, by na własne oczy zobaczyć to urokliwe miejsce, które pojawiło się w klipie popularnego rudowłosego artysty. O'Connors Bar słynie z muzyki granej na żywo i rodzinnej atmosfery oraz oczywiście niezwykłego klimatu. Pub jest prowadzony przez trzecie pokolenie rodziny. Tom i Frank O'Connor dbają o zachowanie przyjaznej atmosfery i tworzą miejsce, do którego po prostu chce się wracać. W lokalu nie serwuje się jedzenia i nie można w nim obejrzeć telewizji. Pielęgnuje się tu relacje międzyludzkie i zachęca wszystkich do odłożenia na bok telefonów oraz wspólnego picia piwa przy dźwiękach irlandzkiej muzyki.

Mutton Lane Inn, Cork City

Na Mutton Lane w miejscowości Cork znajduje się jeden z najstarszych pubów irlandzkich w okolicy. Położona przy St.Patrick’s Street, Mutton Lane to jedna z uliczek prowadzących na znany English Market, miejsce kultowe i odwiedzane przez rzesze turystów. Będąc w okolicy, warto wstąpić do niewielkiego pubu Mutton Lane Inn, który jest uwielbiany przez miejscowych oraz gości z całego świata. Klimatyczne wnętrze i przyjazna obsługa sprawiają, że w tym pubie irlandzkim jest tłoczno o prawie każdej porze dnia. Lokal jest otwarty od poniedziałku do czwartku od 10:30 do 23:30, a w piątki i soboty aż do 00:30. Natomiast w niedziele można odwiedzać Mutton Lane Inn dopiero od godziny 14. W pubie można siedzieć na kegach po piwie i odpoczywać w klimatycznej atmosferze. Warto zwrócić uwagę także na przyciągający wzrok mural, który znajduje się na jednej ze ścian należących do tego pubu irlandzkiego.

Matt Molloy’s

Przy Bridge Street w irlandzkiej miejscowości Westport znajduje się godny polecenia pub, który uwielbiają mieszkańcy oraz turyści przybywający tu z całego świata. Fani grupy muzycznej The Chieftains, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych formacji grających tradycyjną, folkową muzykę irlandzką. Zespół działa od 1962 roku i współpracował z gwiazdami takimi jak: Sting, Madonna czy The Rolling Stones. Fani zespołu skojarzą na pewno nazwę pubu z członkiem zespołu The Chieftains. Pochodzący z Westport Matt Molloy jest założycielem pubu. Wnętrze o tradycyjnym wyglądzie z klimatycznymi kamiennymi podłogami i urokliwym kominkiem, tworzą pełną ciepła atmosferę. Pub jest otwarty od poniedziałku do czwartku od 12:30 do 23:30. W piątki i soboty w Matt Molloy’s można przebywać o godzinę dłużej, a w niedzielę pub zamykany jest o 23. Ten pub irlandzki jest otwarty prawie cały rok- właściciel zamyka go jedynie na czas Wielkiego Piątku i Bożego Narodzenia.

Michael Flannery’s Pub

W samym centrum irlandzkiej miejscowości Limerick znajduje się tradycyjny pub Michael Flannery’s, który jest doskonale znany wszystkim mieszkańcom. Znajduje się w okolicy popularnego Milk Market i posiada przyciągające wzrok, czerwone wejście do lokalu. Właściciel pubu, Michael przejął w 1969 roku rodzinny biznes od swojego dziadka, który w 1898 roku zdecydował się na założenie pubu irlandzkiego. We wnętrzu lokalu znajduje się piękna, ponad stuletnia lada barowa, a wnętrze z ciemnego drewna oraz skórzane dodatki tworzą wyjątkowy wygląd, o ponadczasowym klimacie. Miejsce to jest idealne dla osób, które cenią czas spędzony przy pysznym piwie w gronie przyjaciół i nie chcą, by głośne dźwięki telewizji przeszkadzały im w rozmowie. Jest to kameralny pub, który pozwala na cieszenie się wolnym czasem ze znajomymi i stanowi doskonałą odskocznię od głośnych lokali z ogłuszającą muzyką. Michael Flannery’s Pub posiada także jedną z największych kolekcji whiskey w Irlandii i nadaje się wyśmienicie jako miejsce do degustacji tego trunku. Miejsce można odwiedzać siedem dni w tygodniu, a wyśmienity wybór alkoholi sprawia, iż jest to lokal ceniony przez turystów z całego świata, a także przez mieszkańców Limerick.

<<< powrót